(Recept připravila Jana Florentýna Zatloukalová)
Počet porcí: 4
Čas přípravy: 2 hod
Ingredience
Na těsto:
250 g hladké mouky
10 g čerstvého droždí
60 g pískového cukru
80 g másla
100 ml vlažného (!) mléka
2 vajíčka
špetka soli
půl lžičky strouhané citronové kůry
špetka muškátového květu
Na krém:
750 ml plnotučného mléka
7 žloutků z opravdu velkých vajec (ideálně domácích nebo bio vajec)
4 lžíce cukru
1 vanilkový lusk
Příprava
1. Droždí posypte jednou lžičkou cukru a s pomocí vidličky rozmíchejte na tekutou kašičku. Přidejte lžíci mouky, trochu mléka, znovu rozmíchejte a nechte při normální pokojové teplotě zpěnit na kvásek.
2. Mouku prosejte do mísy, přidejte k ní cukr, sůl, kůru, květ, kvásek, vajíčka, téměř všechno rozpuštěné (ale ne horké) máslo a vlažné mléko. Zadělejte na těsto takové konzistence, aby nebylo ani příliš řídké, ani drolivé, a dalo se hníst. V případě potřeby si vypomozte další moukou nebo mlékem. Hněťte, i když je to docela nuda, aspoň deset minut, až bude těsto nelepivé, hebké a sametově jemné. Uložte ho do mísy a nechte aspoň hodinu nerušeně v teple kynout.
3. Pekáček vymažte částí zbývajícího másla. Vykynuté těsto vyklopte na pracovní plochu, a znovu krátce prohněťte. Rozdělte na dva nebo na tři díly, vyválejte z nich válečky a ty rozkrájejte na menší kousky. Naskládejte je do pekáčku, tak aby mezi sebou měly malé rozestupy, potřete je ze všech stran posledním zbytkem másla a upečte v troubě vyhřáté na 180 stupňů, trvá to asi 25-30 minut.
4. Mezitím, co se buchtičky pečou, rozkrojte vanilkový lusk, vyškrábněte z něj do mléka semínka, přihoďte k nim i vyprázdněné slupky a dvě lžíce cukru a přiveďte vše k varu. Vypněte přívod tepla a nechte na horké plotýnce 15 minut louhovat. Poté vše přeceďte do džbánku.
5. Žloutky velmi důkladně rozmíchejte se zbylým cukrem a za stálého šlehání k nim pomalu (!) postupně přilijte ještě poměrně horké mléko. Tuto směs vraťte zpět do kastrůlku a pozvolna zahřívejte. Stále míchejte vařečkou, dokud vše nezačne houstout a ulpívat na vařečce (když po ní přejedete prstem, uděláte v krému naprosto zřetelnou stopu). Vydržte nepřetržitě míchat další dvě minuty, krém totiž ještě zlehka zhoustne, v žádném případě mu ale nedovolte přijít k varu, žloutky by se začaly srážet. Práce s vařečkou zabere celkem přinejmenším deset minut, ale vyplatí se – až ochutnáte, pochopíte, o co s kupovaným práškovým řídkým pudinkem přicházíte. Takhle nějak totiž vypadá labužnický luxus…
6. Upečené buchtičky rozdělte na talíře a přelijte horkým krémem. Podávejte obratem, beztak už všichni kvůli té nádherné vůni sedí u stolu.
Počet komentářů: 6
Tak tyhle buchtičky jsou úplně úžasné!!! Moje 5ti letá dcera moc chtěla, abych jí je udělala. Ze tří receptů jsem si vybrala tenhle – rozhodlo to, že byl z nejmenšího množství mouky – a vůbec nelituju. I partner se olizuje až za ušima.
Příště zkusím i krém, vanilku už mám objednanou.
Moc děkujeme za úžasný recept.
Pozor na ten, krém!! Lít horké mléko do rozšlehaných vajec bez postupného zvyšování teploty není zrovna dobrý nápad = vejce se vám srazí. Je dobré dát rozšlehané vejce do horké vodné lázně a pak teprve přilévat postupně za stálého šlehání metlou přilévat mléko.
Dobrý den, do krému se používají pouze žloutky, nikoliv celá vejce. Žloutky se postupně ohřejí od horkého mléka a při dodržení postupu (stálé míchání a přilévat pomalu) nehrozí žádný šok. Při zahřívání předem v horké lázni díky malému objemu žloutků může snadno dojít k jejich přehřátí.
Děkuji za expresní dodávku i super recept.
Jen jsem malnko přetáhla délku času při míchání žloutků s mlékem, naštěstí ponorný mixér situaci zachránil a o těch malinkých sraženinách jsem tvrdila, že to k tomu patří . Dávám jedničku podtrženou.
Díky za recept! Dělávala jsem dříve jiný, tento mě zaujal také díky malého množství mouky a hlavně krém z vanilky – bez pudinku. Vše se povedlo, a chutnalo!
Dobrý den, potřebuji radu přítele na internetu:)
Těsto jsem zadělala, použila jsem změklé máslo, ani nebylo tekuté a přesto se mi vytvořila jakási šlichta. O těstě mohla být řeč, až když jsem přidala cca 70g mouky a i potom se mi těsto po delším hnětení lepilo. V čem jsem mohla udělat chybu? (Jinak zatím je těsto syrové, ale chuťově je dobré i s tou hromadou mouky navíc.)